Många tillverkningsprocesser innehåller steg där temperaturen varierar på något sätt. Ofta är temperaturfördelningen hos produkten eller hos tillverkningsverktygen viktig för den slutliga kvalitén. Ett värmekamerasystem kan kontinuerligt kontrollera att temperaturkraven uppfylls och kommunicera med fabrikens processkontrollsystem. Ett värmekamerasystem kan också vara effektivt även om temperatur inte är den primära parametern som ska kontrolleras. Till exempel kan fukt och ytnära blåsbildning detekteras genom avvikande temperatur m.h.a. en känslig värmekamera.

 

 

Systemlösningar

 

Integrerad analys i kameran

Värmekameror i FLIRs A-serie är avsedda för fast montage i automations- och övervakningstillämpningar. Kamerorna har en inbyggd analysfunktion för grundläggande kontroll av temperaturbilder. Digitala utgångar kan användas för inkoppling till fabrikens kontrollsystem eller för att styra larmsignaler direkt. Detta är en kompakt lösning som passar för enklare situationer.

 

 

 

 

 

 

 

PC-baserat system

Genom att ansluta en eller flera A-kameror till en PC kan ett mer avancerat system för analys och kontroll skapas. Termisk Systemteknik arbetar bl.a. med programvaran IRControl från Automation Technology för kamerastyrning och automatisk analys. Baserat på bildbehandling i realtid kan förprogrammerad analys av värmebilderna göras och utsignaler ges via olika gränssnitt. Systemet är helt konfigurerbart för att passa olika tillämpningar inom industriell automation. Viktiga egenskaper:

-  Grafiskt användargränssnitt för att skapa applikationsspecifika tillämpningar.

-  Mycket flexibla mät- och analysfunktioner.

-  Integrerad script-motor för mer komplex kontroll.

-  Inspelning av bildsekvenser med hög takt.

-  Styrning och dataöverföring via COM/DCOM.

-  Integrerad digital I/O.

-  OPC stöd (option).

Termisk Systemteknik utvecklar också programvara för specifika tillämpningar.

 

 

Tillämpningsexempel

 

I gjuteriprocesser kan temperaturfördelningen övervakas, både hos smältan och den färdiga produkten.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vid metallbearbetning såsom pressning utsätts verktygen för temperaturbelastning. Genom att övervaka temperaturen och larma för övertemperatur kan livslängden hos verktygen ökas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onormal värmeutveckling i elektronikkomponenter upptäcks lätt med värmekamera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ojämn temperaturfördelning hos vals kan automatiskt övervakas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Defekter hos förpackningar och fyllnadsgrad kan kontrolleras m.h.a. värmekamera.